středa 8. ledna 2014

Výroba LED osvětlení pro akvárium II.

Ahoj!

Po výrobě prvního LED osvětlení pro akvárium (odkaz zde) pro 240l akvárium a jeho úspěšném půlročním provozu jsem se rozhodl zkonstruovat LED osvětlení i pro druhé 80l akvárium. V druhé variantě nebudu konstruovat dřevěný kryt jako víko celého akvária, ale chtěl bych vyrobit vzdušnější otevřený kryt, o jehož průběhu výroby se s vámi nyní podělím :-).

Předběhnu návod a ukážu výsledek:

Takhle bude osvětlení vypadat, zatím na nezařízené nádrži.


Za denního světla z větší vzdálenosti vypadá osvětlení následovně:
Z čelního pohledu. A z profilu...
Detail upevnění hliníkového krytu pomocí speciálně vyrobených "držáků" z plexiskla.


Jak jste již určitě dočetli v různých návodech na výrobu LED osvětlení, základem úšpěšného provozu výkonného LED osvětlení je dobré chlazení LED chipů/pásků. Proto hlavní částí osvětlení bude hliníkový chladič, který se postará o odvod přebytečného tepla z LED pásků. Tím se dostávám k nejdůležitejší součásti osvětlení, a tou jsou samotné LED pásky. Opět volím tuto variantu LED, proč? Protože se mi po půl roce osvědčila. Montáž LED pásků je jednoduchá - většinou se používá oboustranná lepicí páska, v případě problémů je lze vyměnit. Dále se dají sehnat ve voděodolné variantě a nemusíme se tak moc starat o jejich správnou funkci ve vlhkém prostředí akvária. Několik mých informací ohledně parametrů LED pásků můžete nalézt v článku zde (jedná se o moje osobní postřehy, pokud něco víte/znáte lépe, tak se ozvěte).


Jak jsem uvedl, hlavní součástí osvětlení bude hliníkový chladič, na který budou přilepeny samotné LED pásky. Chladič bude plnit nejen funkci odvodu tepla, ale měl by se také postarat o designovou stránku osvětlení aneb ať osvětlení nějak "vypadá". Zvolil jsem tento hliníkový profil:


Detail hliníkového profilu, který bude použit jako hlavní součást osvětlení.


Pro přesnější informaci, druhé osvětlované akvárium má rozměry 70 x 30 x 25 cm. Hliníkový profil se prodává v metráži 1 nebo 2 metry. Zakoupil jsem 1m tohoto profilu a zkrátil ho na potřebných 70cm. Vše jsem zvládl ruční pilkou na železo. Po designové stránce se mi velmi líbil, dá se sehnat kolem 450 Kč za 1 metr.


Nyní se dostávám k nejproblematičtějšímu bodu výroby a to, jak upevnit tento ALU profil nad akvárium, ideálně cca. 5cm nad akvárium. Akvárium bude zakryto krycím sklem v posuvných lištách, takže nebude docházet k přímému odpařování vody na LED pásky. Po neúspěšných pokusech při hledání na webu mi poradil KarlosS a Souky na fóru rybicky.net použít plexisklo k výrobě nosičů hliníkového profilu.


S plexisklem se pracuje velmi dobře, ideální je pilka na železo, pro výřezy drážek se dostala na řadu lupénková pilka.


Plexisklo - jak s ním zacházet, jak řezat, jak ohýbat, lze lepit? :-) Nová zkušenost. K výrobě jsem potřeboval horkovzdušnou pistoli, pilku na železo, lupénkovou pilku na vyřezání drážek pro uchycení hliníkového profilu, smirkový papír a pilník.


Po zmíněných radách s plexisklem jako držákem hliníkového profilu a tvarech jsem si navrhl úchyty následovně:
Po nařezání dílů a příslušných částí se dostávám k ohybání plexiskla. Použil jsem k tomu horkovzdušnou pistol. Základem je u pistole zvolit vhodnou teplotu - ne moc vysokou, jinak dojde ke vzniku bublin v plexiskle a ne moc nízkou, nebo by mohl člověk fénovat plexisklo i půl dne :-):

- Nejprve jsem ohnul "nohu" držáku, která má zabezpečovat uchycení držáku na akváriu.
- Ve druhém kroku jsem ohnul horní část, na které bude položen hliníkový kryt.


Výsledek ohýbání je následovný:

"Nohu" držáku je fajn připasovat ještě ze tepla přímo na akváriu, docílí se tím pevnějšího usazení. V akváriu je vidět testovací papírový model :-).


Další fází je vyřezání drážky do držáku pro uchycení hliníkového profilu. Hlavní řezy jsem provedl opět pilkou na železo, na konečné vyřezání jsem použil lupénkovou pilku. Pozor, není dobré se zastavovat při řezání lupénkou, jelikož se plexisklo řezáním začne tavit a při zastavení list pilky "zatuhne" v plexiskle. Nakonec jsem musel list pilky vylomit, proto je dobré řezat dlouhými pomalými tahy. Vypadalo to takto:Nyní už zbývá provést "elektroinstalaci". Nalepil jsem zakoupené LED pásky a napájel přívodní dráty k trafu. Důležité - nesmí se zapomenout zamáznout LED pásky po stranách sanitárním tranparentním silikonem. Pásky jsou sice voděodolné, ale z boční strany by měla voda přímí přístup na tišťák LED pásku. Tohle je dobrá rada přímo od fajn prodejců LED pásků.

Pájení přívodní dvojlinky. Testování prvního LED pásku.
A přidání dalšího pásku (jeden studená bílá, druhý teplá bílá):

Přidání dalšího LED pásku. Ze začátku budu svíti 2 LED pásky, dle mého názoru a několika výpočtů to bude dostatečné.

Všechny zmíněné postupy, názory a postřehy jsou mé osobní, a proto nenesu žádnou zodpovědnost při případných problémech. Ale snad se bude někomu tento "návod" hodit. Akvaristice zdar!

Žádné komentáře: